07 mai 2010

Värske salat lõhega


50 g rukolat
1 kollane paprika
75 g küpsetatud lõhet
10 kirsstomatit
1,5 spl oliivõli
1 spl balsami äädikat
soola vastavalt maitsele

Puhasta ja haki paprika, tükelda lõhe ja poolita tomatid. Sega kõik komponendid omavahel kokku ja naudi mõnusat tervislikku salatit.

Quiche kitsejuustu, päikesekuivatatud tomatite ja pestoga

Kuna juba mõnda aega oli plaanis teha jälle midagi päikesekuivatatud tomatite ja kitsejuustuga, siis otsustasin proovida neid quiche-i sees ja tulemus oli erakordselt mõnus. Seda pirukat teeme kindlasti veel.


Põhi:
150 g võid
150 g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
100 g riivitud juustu

Kate:
1 pk pehmet kitsejuustu
8 päikesekuivatatud tomatit
3,5 spl pestot
250 g kirsstomateid
125 ml vahukoort
125 ml hapukoort
3 muna
soola
pipart

Sega jahu ja küpsetuspulber omavahel. Lisa või tükid ja sõtku sellest ühtlane taigen. Lisa taignale juust ning suru taigen pirukavormi. Pane pooleks tunniks külmkappi. Toesta tainaservad fooliumiga, torka kahvliga põhja mõned augud ning küpseta 200-kraadises ahjus 10 minutit. Täidise jaoks sega lahti klopitud munad, kitsejuust, vahukoor, hapukoor ja pesto, maitsesta soola ja pipraga. Kalla täidis eelküpsetatud põhjale ning laota peale tükeldatud päikesekuivatatud tomatid ning pooleks lõigatud kirsstomatid. Küpseta 200 kraadi juures 25 minutit.

Köögivilja-lõhewok

1 spl oliivõli
3 küüslaugu küünt
pool porrut
1 sibul
3 porgandit
1 zuccini
1 kollane paprika
1 punane paprika
1 oranž paprika
pool suurest lõhefileest

Kaste:

30 ml soja kastet
30 ml teriyaky kastet
30 ml suhkrusiirupit
1 spl worchester kastet
1 tl soola
purustatud pipart

Pane õli pannile kuumenema. Puhasta köögiviljad. Haki küüslauk peeneks. Lõika porrust rõngad ning tükelda sibul. Tükelda porgand, zucchini ja paprikad peenikesteks kangideks ning lõhe kuubikuteks. Pane küüslauk, porru ja sibul pannile ning küpseta aeg-ajalt segades paar minutit. Sega omavahel sojakaste, teriyaki kaste, worchester kaste, suhkur ja sool. Lisa porgandi kuubikud ning mõne minuti pärast paprika ja lõhe ning kaste. Küpseta kuni lõhe hakkab valmis saama ning lisa zucchini ja pipar. Küpseta seni kuni lõhe on küps. Kaunista ja naudi. Soovi korral võib serveerida koos pasta või riisiga.

05 mai 2010

Banaanimuffinid

Minu arvates annab banaan hea maitse igasugustele küpsetistele. Banaanimuffineid teeme erinevate retseptide järgi, sel korral siis selliselt.

¾ klaasi jahu

½ tl küpsetuspulbrit
½ tl söögisoodat

¼ tl soola
2 banaani
1/3 klaasi suhkrut
1 muna
2,5 spl võid

Kuumuta ahi 175 kraadini. Valmista ette muffinivorm. Sega omavahel kokku jahu, küpsetuspulber, soda ja sool. Teises kausis purusta banaanid ning sega need suhkru, muna ja sulatatud võiga. Sega juurde kuivained ning sega tainast kuni saad ühtlase massi. Jaota taigen vormidesse (kogusest saab 6 muffinit) ning küpseta muffineid eelsoojendatud ahjus 175 kraadi juures 15-20 minutit.

Vanillijäätis

Miskipärast on kõige tavalisem vaniljejäätis lastele kõige enam meeltmööda. Selle tegemiseks läheb vaja:

3 dl piima
3 dl vahukoort
5 sl suhkrut
4 munakollast
1,5 tl vanillisuhkrut

Sega kokku piim, vahukoor ja suhkur ning kuumuta kastrulis madalal kuumusel kuni auru tekkimiseni. Samal ajal vahusta munakollased. Nõrista munakollaseid pidevalt segades nende hulka ettevaatlikult kogu kuum piima-vahukoore segu. Vala segu tagasi kastrulisse ja kuumuta madalal kuumusel ca 5-8 minutit kuniks segu pakseneb. Lisa vanillisuhkur. Jahuta toasoojuseni ja aseta vähemalt 12 tunniks külma. Valmista segu masinas.

01 mai 2010

Hommikune äratus on viimasel ajal varajaseks nihkunud. Marit ärkab koidikul, kukub häälitsema ja naerma ning ega mul muud üle jää kui end üles vedada. Õnneks on olemas kohvi. Mõistagi tuleks seda juua mustalt, kuid hetkel on mul suurepärane põhjus, miks seda juua piima ja vahukoorega. Varasemalt olin veendunud, et vahukoor rikub hea kohvi. Nüüd aga on selgunud, et vanillisuhkruga vahustatud koor muudab selle tõeliseks varahommikuseks naudinguks.

Hea küll, söögi juttu ka. Eile tegime jälle laari leiba. Nagu alati on üks päts ikka päikesekuivatatud tomatite, sibulate ja seemnetega. Teise tegin sel korral aga ploomide, rosinate, kreeka- ja india pähklite ning mooniseemnetega. Küpsetamisel katsetasin Ragne blogist
leitud meetodit ehk siis küpsetasin veevanni kohal leiba aeg-ajalt veega pintseldades järgmistel temperatuuridel:

250 kraadi juures 20 min
220 kraadi juures 12-15 min
200 kraadi juures 12-15 min
180 kraadi juures 10 min




Koorik jäi tõesti mõnusalt pehme. Varasemalt küpsetasin alati 20 minutit 250 kraadi juures ja seejärel fooliumi all 60 minutit 220 kraadi juures, kuid koorik tuli paks ja minu jaoks liiga krõbe (mees on teisel arvamusel).